Čo nám pomôže schudnúť alebo rozdiel medzi aeróbnym a anaeróbnym cvičením

25.11.2018

Aeróbne a anaeróbne cvičenie - nikdy som týmto pojmom úplne nerozumela. Vedela som, že to má niečo spoločné s kyslíkom v našom tele, ale to bolo asi tak všetko.

Ak aj Vy tápate v týchto pojmoch, poďme si to jednoducho vysvetliť a dozviete sa tiež ako takéto cvičenie využiť na maximum vo svoj prospech na ceste za svojim krajším "JA".

Aeróbne cvičnie je kardio v miernej intenzite.

Môže to byť čokoľvek od rýchlej chôdze, cez beh, bicykel, in-line korčule, plávanie až po skupinový tréning. Proste všetky tie dych-berúce aktivity, ktoré možno v začiatkoch všetci neznášame, ale so zvyšujúcou sa kondíciou ich jednoducho milujeme. Dôležité je povedať, že sú to aktivity v miernejšom tempe, kedy má naše telo ešte dostatok kyslíka pre svaly a ktorými si tú kondičku práve budujeme.

Okrem toho posilňujeme naše srdce, srdcovo-cievny a dýchací systém, spaľujeme tukové zásoby a chudneme.

Ak je Vaším cieľom naozaj schudnúť, je potrebné aeróbne cvičenie zaradiť do svojich tréningov aspoň 3 x za týždeň a to hlavne pravidelne. 

Netreba sa toho vôbec báť. Veď úplne stačí jedeň deň rýchla prechádzka s deťmi, so psom, do obchodu a späť, druhý deň skúste nejaký skupinový tréning vo Vašom okolí, lebo sila skupiny je naozaj na nezaplatenie a tretí deň v týždni si choďťe napr. cez víkend vybehať myšlienky, sadnite na bicykel a prejdite si okolie alebo si choďte len tak zaplávať. Budete sa cítiť fit, zdravo, Vaše srdce sa Vám za to poďakuje a nejaké to kilečko na váhe či centimeter v mierach dole poteší.

Aby nám však neostali ochabnuté svaly, potrebujeme práve anaeróbne cvičenie na formovanie nášho tela.

Medzi anaeróbne aktivity patria cviky s váhou, či už vlastnou váhou tela alebo činkami a potom práve aktivity vo vysokej intenzite, ako sú napr. šprint, intervalový beh, spinning, kedy telo nemá dostatok kyslíka, čo si svaly kompenzujú zo sacharidov. To znamená, že telo nespaľuje tuky, ale čerpá energiu z glykokénu, čo je náš energetický zdroj v látkovom metabolizme.

Takže ak chcete mať krásne vyformovanú postavu, je dôležité aeróbne a anaeróbne cvičenie kombinovať.

Kto by si chcel na sebe aj sledovať, či sa nachádza v aeróbnom alebo anaeróbnom pásme, je potrebné zistiť svoju maximálnu pulzovú frekvenciu.

220 - váš vek = maximálna pulzová frekvencia

  • Aeróbne pásmo: 60 - 75 % maximálnej pulzovej frekvencie
  • Anaeróbne pásmo: nad 80 % maximálnej pulzovej frekvencie

Pre príklad, ja mám 34 rokov, teda moja max.pulzová frekvencia je 220-34=186, čiže v aeróbnom pásme sa moje telo nachádza do pulzovej frekvencie 139,5 (75% z 186).

Ale ako si to merať že? 

Existujú rôzne druhy športových hodiniek či fitness náramkov, ktoré Vám budú merať pulz, počítať prejdené kroky počas dňa a zaznamenávať športové aktivity. Výber je len na Vás. Alebo je jeden veľmi jednoduchý trik - ak sa chcete udržať v aeróbnom pásme, musíte počas aktivity vedieť rozprávať.

Samozrejme, na dosiahnutie trvalých výsledkov je dôležité cvičenie doplniť aj o zdravú, pestrú a vyváženú stravu a dodržiavanie pitného režimu. Viac TU 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.